Odpady medyczne Lublin
Utylimed – lubelski lider w gospodarowaniu odpadami medycznymi
Od 25 lat odbieramy, transportujemy i unieszkodliwiamy odpady medyczne powstające w placówkach medycznych. Odpady medyczne odbieramy zgodnie z Ustawą o Odpadach obowiązującej od 14 grudnia 2012 r. Naszymi długoletnimi klientami są takie ośrodki zdrowia jak: szpitale, gabinety lekarskie, dentystyczne oraz przychodnie, niezależnie czy to Lublin, czy inne pobliskie miejscowości. Jako firma z dużą znajomością tematyki i profesjonalnym zapleczem technicznym, pomagamy im składować i unieszkodliwiać odpady medyczne zarówno zakaźne, jak i niezakaźne, przestrzegając wszystkich norm prawnych i warunków bezpieczeństwa. Dzięki naszej infrastrukturze i długoletniemu doświadczeniu zaufało nam już dotąd 3000 klientów, zarówno tych dla których centrum działania jest Lublin jak i jego okolic.
Dlaczego powinienieś nam zaufać?
Odpady medyczne stanowią istotny aspekt w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska. Określane jako materiały pochodzące z procedur medycznych, diagnostyki, leczenia i badań laboratoryjnych, te substancje wymagają specjalnego postępowania ze względu na potencjalne ryzyko dla ludzi i otoczenia. Na odpady medyczne przypadają różnorodne elementy, takie jak zużyte strzykawki, opatrunki, przeterminowane leki, a także próbki biologiczne i używane sprzęty medyczne. Ze względu na charakter tych odpadów, istnieje potrzeba ścisłego regulowania ich gromadzenia, transportu, przetwarzania i utylizacji, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia dla zdrowia publicznego. Z tego też względu stosowne działania są tu istotne, aby zapobiec możliwym zakażeniom oraz uniknąć skażenia środowiska.
Odbiór, transport i utylizacja odpadów medycznych są kluczowe dla skutecznego zarządzania nimi. Placówki medyczne, laboratoria i inne instytucje zajmujące się opieką zdrowotną muszą przestrzegać ścisłych standardów dotyczących pakowania i oznaczania tych materiałów. Ponadto, odpowiednie przeszkolenie pracowników medycznych w zakresie postępowania z odpadami medycznymi jest niezbędne dla zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa.
Nasza firma posiada nie tylko niezbędne doświadczenie, ale również wiedzę dotyczącą przepisów i norm regulujących utylizację tego rodzaju materiałów. Profesjonalne podejście obejmuje precyzyjne gromadzenie, transport, przetwarzanie i utylizację odpadów, minimalizując ryzyko zakażeń czy skażeń środowiska. Warto zaznaczyć, że nieustannie inwestujemy w nowoczesny sprzęt i technologie, co przekłada się na efektywność i zgodność z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.
Naszym klientom zapewniamy kompleksowe usługi dotyczące (składowanie dotyczy innych odpadów, zajmujemy się zbieraniem więc ewentualnie można zmienić na to słowo, bo zbieranie a składowanie to różne pojęcia) odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych. Wszystkie usługi kierujemy nie tylko do firm z dużych ośrodków miejskich jak Lublin, ale również do mniejszych pobliskich miejscowości. Na odpady dostarczamy określone przepisami pojemniki oraz worki służące do ich przechowywania. Terminowo i sprawnie odbieramy odpady medyczne. Nad bezpieczeństwem czuwa nasz wykwalifikowany personel. Transport odpadów medycznych do miejsca unieszkodliwienia przebiega zgodnie z normami ADR - międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych z 1957 r., podpisanej w Genewie. Na każdym etapie wykonywania usługi, przestrzegamy wyśrubowanych standardów dotyczących higieny oraz bezpieczeństwa. Rzetelność i profesjonalizm pozwala firmie Utylimed cały czas być liderem w gospodarowaniu odpadami medycznymi, nie tylko jeśli chodzi o Lublin, ale i województwo.
Wybór profesjonalnej firmy to inwestycja w ochronę zdrowia publicznego, środowiska oraz przestrzeganie norm etycznych i prawnych. Postaw na Utylimed!
Rodzaje i kody odpadów medycznych
18 01 02 – Części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania (z wyłączeniem 18 01 03)
18 01 03 – Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady), z wyłączeniem 18 01 80 i 18 01 82
18 01 04 – Inne odpady niż wymienione w 18 01 03 (np. opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy)
18 01 06 – Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne
18 01 07 – Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 01 06
18 01 08 – Leki cytotoksyczne i cytostatyczne
18 01 09 – Leki inne niż wymienione w 18 01 08
18 01 10 – Odpady amalgamatu dentystycznego
18 01 80 – Zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej o właściwościach zakaźnych
18 01 81 – Zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej, inne niż wymienione w 18 01 80
18 01 82 – Pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych
Jak prawidłowo składować odpady medyczne?
Stacjonarne urządzenie chłodnicze także muszą spełniać wytyczne Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30.07.2010 roku w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi
18 01 03*, 18 01 06, 18 01 08*, 18 01 10* – Przechowywanie w temperaturze od 10 ° C do 18 ° C tak długo, jak pozwalają na to właściwości odpadów, jednak nie dłużej niż 72 godziny. W temp. poniżej 10 ° C okres magazynowania może trwać do 30 dni.
18 01 02* – Przechowywanie w temperaturze do 10° C do 72 godzin.
18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 – Przechowywanie tak długo, jak pozwalają na to właściwości odpadów, jednak nie dłużej niż 30 dni.
Kolor worka/pojemnika, a kod odpadu:
O tym trzeba pamiętać!
Odpady medyczne o ostrych krawędziach należy zbierać do czerwonych pojemników twardościennych.
Nałożenie plastikowej osłonki na igłę i wrzucenie do worka nie chroni przed zakłuciem! Zawsze wrzucaj igły do pojemnika twardościennego. Worki i pojemniki powinny być napełniane maksymalnie do 2/3 objętości.